Българският лев: История, символика и съвременност.

Българският лев — огледало на историята и идентичността

Произход и етимология

Българският лев (BGN) е официалната парична единица на Република България. Думата „лев“ произлиза от старобългарската форма „левъ“, която е остаряла форма на съвременната дума „лъв“. Лъвът е национален символ на България, олицетворяващ сила и власт. Изображения на лъв се срещат в различни исторически паметници, като най-старите са върху плочи, намерени в Стара Загора от IX–X век. Лъвът присъства и в скалното изображение Мадарския конник, както и в символиката на българските царе, например при Иван Шишман.

Възникване на българския лев

1024px-the_first_bulgarian_banknote_frontside-3785-1140x0 Българският лев: История, символика и съвременност.
Първата българска банкнота от 20 лева, издадена през 1885 г.

Съвременната история на българските парични знаци започва след възстановяването на българската държава през 1878 година. През 1880 г. с приемането на Закона за правото на рязане на монети в Княжество България се създава българската парична единица „лев“. На следващата година са отсечени и първите монети.

Деноминация и валутен борд

През 1997 г. България въвежда валутен борд, при който българският лев е прикрепен към германската марка. Това стабилизира валутата и ограничава инфлацията. След деноминацията през 1999 г., курсът на лева към еврото става 1,95583 лева = 1 евро.

moneti-present-all Българският лев: История, символика и съвременност.
Български монети с различни номинали, включително 1 лев.

Образци на български банкноти

image-27 Българският лев: История, символика и съвременност.
Съвременни български банкноти с номинали 10, 20, 50 и 100 лева.

През годините българските банкноти претърпяват различни промени в дизайна. Първоначално на тях са изобразявани сцени от бита, като овчари и розоберачи. По-късно се появяват портрети на известни личности като Иван Милев, Петър Берон, Стефан Стамболов, Пенчо Славейков и Алеко Константинов. През 2013 г. българският лев е определен от Комисията по естетика на Международната финансова банка в Швейцария за една от петте най-красиви валути в света.

Източник: limar24.bg crownchange.com wise.com

Сподели:

Изпрати коментар

Виж още