Разкриване на мистерията около масов гроб на динозаври в „Реката на смъртта“

Скрит под склоновете на гъста гора в Алберта, Канада, се намира масов гроб с монументални размери.Хиляди динозаври са били погребани тук, загинали за миг в ден на пълно опустошение.Сега група палеонтолози са се отправили към Пайпстоун Крийк – наречен с основание „Реката на смъртта“ – за да разгадаят една 72-милионна мистерия: как са загинали тези животни?Опитите да се разбере какво точно се е случило започват с тежкия удар на чук.Нужна е груба сила, за да се разбие дебелият пласт скала, който покрива това, което професор Емили Бамфорт – ръководителка на разкопките – нарича „палеонтологическо злато“.

Докато екипът ѝ започва по-деликатната работа по премахване на слоевете пръст и прах, постепенно се разкриват преплетени вкаменени кости.
„Онова голямо парче кост там мислим, че е част от таз“, казва проф. Бамфорт, наблюдавана от кучето си Астър – чиято задача днес е да лае, ако наблизо се появят мечки.

476df170-33ff-11f0-8519-3b5a01ebe413.jpg Разкриване на мистерията около масов гроб на динозаври в „Реката на смъртта“

BBC News е на мястото, за да стане свидетел на мащаба на това праисторическо гробище и да види как изследователите сглобяват уликите.

Хиляди фосили са били събрани от този обект и постоянно водят до нови открития. Всички кости принадлежат на динозавър, наречен пахиринозавър (Pachyrhinosaurus). Видът, както и разкопките на проф. Бамфорт, са част от новата документална поредица на BBC – Walking With Dinosaurs (Разходка с динозаврите), която използва визуални ефекти и наука, за да вдъхне живот на този праисторически свят.

Тези животни, живели през късния креда период, са роднини на трицератопса. С дължина около пет метра и тегло два тона, тези четириноги създания са имали големи глави с характерен костен „яка“ и три рога. Най-отличителната им черта е била голяма издутина на носа, наречена „boss“.Разкопъчният сезон току-що е започнал и продължава до есента всяка година. Вкаменелостите в малкия участък, върху който работи екипът, са изключително плътно разположени; проф. Бамфорт изчислява, че има до 300 кости на всеки квадратен метър.До момента екипът ѝ е разкопал площ с размерите на тенис корт, но слоят с кости се простира на километър навътре в хълма.

„Мащабът е наистина поразителен“, казва тя.

„Вярваме, че това е едно от най-големите находища на кости в Северна Америка.“

„Повече от половината известни видове динозаври в света са описани от само един екземпляр. А тук имаме хиляди пахиринозаври.“

Палеонтолозите вярват, че динозаврите са мигрирали заедно в огромно стадо на стотици километри от юг – където са прекарали зимата – към север за лятото.Районът, който тогава е имал значително по-топъл климат от днешния, е бил покрит с богата растителност, осигуряваща изобилна храна за тази огромна група тревопасни животни.

„Това е една единствена общност от един вид животни, запечатана във времето – и то с огромен брой образци. Това почти никога не се среща във фосилните находища“, казва проф. Бамфорт.

Източник : BBC.com

Сподели:

Изпрати коментар

Виж още