24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура
24 май е един от най-светлите и обичани празници в България – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Това е ден, в който се отдава почит на писменото слово, знанието и духовността – ценности, които изграждат идентичността на българския народ.
История на празника

През IX век светите братя Кирил и Методий създават глаголицата – първата славянска азбука, с цел да преведат християнските книги и да направят вярата и знанието достъпни за славянските народи. По-късно, техните ученици създават кирилицата, която днес се използва от милиони хора. Първото честване на делото им в България е през 1851 г. в Пловдив.
Значение на празника
24 май е символ на стремежа към образование, на уважението към учителите и на любовта към българския език и култура. Това е празник на духа, знанието, книжнината и националната гордост. Той обединява поколения в преклонение пред силата на словото.
Как се отбелязва?

– Ученици и учители излизат на празнични шествия с песни, знамена и цветя.
– В училищата се провеждат тържества, рецитали и изложби.
– Почитат се учителите, книжовниците, писателите и хората на духа.
– Често се връчват награди за принос в областта на образованието и културата.

Песен за 24 май
Един от най-разпознаваемите символи на празника е химнът „Върви, народе възродени“ по текст на Стоян Михайловски и музика на Панайот Пипков. Тази песен е възпяване на мисията на просветителите и на силата на знанието.
24 май не е просто ден от календара – това е ден на българската гордост, на духа и на съзиданието. Делото на Кирил и Методий живее във всяка написана дума и във всяко дете, което се учи да чете и пише на български език.
Share this content:
Post Comment